Autokrēsliņi: Rear Facing vs Forward Facing – Kā izvēlēties drošāko variantu?
Izvēloties autokrēsliņu bērnam, viens no svarīgākajiem aspektiem ir tas, kādā pozīcijā autokrēsls tiek uzstādīts – rear facing (aizmugurējā) vai forward facing (priekšējā). Šiem diviem veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi, taču eksperti norāda, ka bērna drošībai vispiemērotākā izvēle ir izmantot rear facing autokrēsliņu.
Rear Facing autokrēsli ir īpaši ieteicami zīdaiņiem un maziem bērniem līdz 4 gadu vecumam. Šāda pozīcija nodrošina optimālu aizsardzību bērna galvai, kaklam un mugurai, jo avārijas gadījumā spēki tiek sadalīti uz lielāku ķermeņa virsmu. Rear facing autokrēsls pasargā bērna trauslās ķermeņa daļas – galvu, kaklu un mugurkaulu – no lieliem triecieniem, kas var rasties uz priekšu vērstas pozīcijas autokrēslos. Pētījumi liecina, ka bērni, kuri ceļojot atrodas rear facing pozīcijā, ir par 5 reizēm mazāk pakļauti nopietniem ievainojumiem negadījuma gadījumā.
Forward Facing autokrēsli ir piemēroti vecākiem bērniem, kuri jau ir pietiekami lieli, lai varētu izturēt lielāka spēka ārējo iedarbību avārijas gadījumā. Šī pozīcija nodrošina ērtāku sēdēšanu un bieži tiek izmantota no 4 gadu vecuma vai kad bērns sasniedz konkrētu svaru un auguma ierobežojumus, kas norādīti autokrēslā. Tomēr jāņem vērā, ka šī pozīcija nenodrošina tādu aizsardzību galvai un kaklam kā rear facing.
Lai nodrošinātu bērna drošību, eksperti iesaka turpināt izmantot rear facing autokrēslus līdz pat 4 gadu vecumam, ja vien bērns atbilst svara un auguma ierobežojumiem. Drošība ir pirmajā vietā, tāpēc vienmēr izvēlieties autokrēsliņu, kas vislabāk atbilst bērna vecumam, svaram un attīstībai.